Ksiądz prałat Hilary Jastak

Urodził się 03.04.1914r. w Kościerzynie. Uczęszczał tam do klasycznego gimnazjum, z którego został karnie przeniesiony do gimnazjum w Chełmnie. Chełmińskie gimnazjum ukończył egzaminem dojrzałości w 1934r. i wstąpił do Seminarium Duchownego w Pelplinie. Naukę przerwała wojna. Studia skończył w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, święcenia kapłańskie otrzymał 07.06.1941r. Wysłany został do wsi Lubań, a następnie do Józefowa pod Otwockiem.

Tam zetknął się z konspiracyjną organizacją „Krzyż i Miecz”. Jednym z założycieli i kapelanem organizacji był ks. Jan Zieja, który wprowadził młodego wikariusza do tajnych struktur. Przeniesiony do Goszczyna koło Grójca został – w ramach akcji scaleniowej – kapelanem Okręgu AK. Jednocześnie nauczał w tajnej szkole średniej. Kolejno przenoszony do Sulejowa, Strachówka i Golubia, gdzie doczekał końca wojny. Krótko administrował w Pogódkach, skąd został przeniesiony do Torunia. W lutym 1946r. osiadł na stałe w Gdyni.

01.07.1947r. został proboszczem nowoerygowanej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. W latach 1949 – 1953 studiował na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskując tytuł doktora teologii moralnej. 15.02.1950r.  aresztowany  pod zarzutem działalności antypaństwowej, zwolniony został 19.04.1950r. po podpisaniu porozumienia Państwo – Kościół.  W 1956r. Rozpoczął budowę nowego kościoła, ukończoną 10 lat później.

Po wypadkach grudniowych 1970r. otoczył opieką rodziny zabitych, rannych i poszkodowanych. 19.12.1970r. odprawił mszę św. W intencji ofiar i od tego czasu jest ona odprawiana w każdą rocznicę Grudnia 1970r.

W 1980r. był pierwszym kapłanem, który odprawił mszę św. Dla strajkującej załogi Stoczni Gdyńskiej.W czasie stanu wojennego wspierał ofiary „władzy ludowej”.W 1984r. poprosił o zwolnienie z probostwa z powodu złego stanu zdrowia i przeszedł na emeryturę.

Rada Miasta Gdyni przyznała księdzu prałatowi w 1991 r. tytuł Honorowego Obywatela Miasta. W uzasadnieniu napisano - „w uznaniu wybitnych, godnych najwyższego szacunku i wdzięczności zasług położonych dla mieszkańców Gdyni na polach działalności duszpasterskiej, charytatywnej, umacniania więzi społeczności kaszubskiej, wspierania niezależnych ruchów społecznych.”

W 1995r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Odrodzenia Polski. W 1996r. otrzymał Honorowe Obywatelstwo Kościerzyny. Został odznaczony 23 medalami instytucji państwowych, regionalnych i samorządowych. Księdzu przysługują następujące tytuły:

-         Prałat Honorowy Jego Świątobliwości,

-         Kanonik Honorowy Kapituły Archikatedralnej Gdańskiej,

-         Członek Założyciel Towarzystwa Przyjaciół KUL,

-         Honorowy Obywatel Miasta Gdyni,

-         Honorowy Obywatel Miasta Kościerzyny,

-         Doktor Teologii Moralnej,

-         Kapelan Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej,

-         Major Wojska Polskiego,

-         Komandor Marynarki Wojennej,

-         Kapelan Honorowy Solidarności Stoczni Gdynia S.A.,

-         Honorowy Członek Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni,

-         Protektor Fundacji Pomocy Stypendialnej,

-         Protektor Fundacji Reaktywowania Liceum Urszulanek,

-         Budowniczy Kościoła NSPJ w Gdyni,

-         Kawaler Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Ksiądz prałat Hilary Jastak zmarł 17.01.2000r. w 86 roku życia i 59 roku kapłaństwa, został pochowany pod murem kościoła, w którym pełnił służbę przez 51 lat.

<<  Czerwca 2017  >>